Layout Grid (for development purposes)

LSUA HEADLINES

Diplomas awarded at LSU Alexandria commencement

Released: 05/19/2005

Dr. Robert Cavanaugh presented diplomas to 152 graduates during LSU Alexandria’s Spring commencement ceremony Thursday on campus. Forty-five bachelor’s degrees and 107 associate degrees were awarded.

Elton Pody, executive vice president of the Central Louisiana Chamber of Commerce, presented the commencement address.

Jerry Shea, a member of the LSU System Board of Supervisors, conferred the degrees. Other special guests included Dr. William Jenkins, president of the LSU System, and Dr. Robert Rasmussen, assistant vice president for system relations for the LSU System.

The Chancellor’s Award for the baccalaureate degree graduate with the highest overall grade-point average was presented to Joni McCann of Forest Hill, who earned a Bachelor of Science in Elementary Education. Her degree was awarded summa cum laude for attaining a grade-point average of at least 3.9.

The Chancellor’s Award for the associate degree graduate with the highest overall grade-point average was presented to Lori Lorenz of Pineville, who received an Associate of Science.

Earning baccalaureate degrees magna cum laude for attaining a GPA within the 3.7 to 3.89 range were Ian Fontenot of Ville Platte, Mikelle Davis of Bentley, Joyce Thompson of Colfax and William Martin of Pineville. Earning her baccalaureate degree cum laude for attaining a GPA between 3.5 and 3.69 was Rebecca Littleton of Deville.

Graduates are listed alphabetically by hometown:

Alexandria: Virginia Elaine Coleman Byon, Associate in Nursing; Jackie L. Davis Jr., Bachelor of Liberal Studies (business); Marcus Scott Delaney, Associate in Criminal Justice; Sarah Elizabeth Derbonne, Certificate in Pharmacy Technology; Bridgette Annette Dupuy, Bachelor of Science in Elementary Education; Mary Clare Falterman, Bachelor of General Studies; Erin Anne Faulkenberry, Associate in Paralegal Studies; Christy Carlton Fowler III, Associate of Science in Computer Information Technology; Jennifer Doyle Green, Bachelor of General Studies; Alerise Linette Cornell Guillory, Bachelor of Liberal Studies (business); Clara Gwandiku, Associate in Nursing; Steven Scott Holmes, Bachelor of Liberal Studies (business); Tracy W. Hamilton, Associate of Science in Radiologic Technology; Jeánne Davis Karam, Associate in Nursing; Heather Nichole Knight, Bachelor of General Studies; Joni Marie Hargis Loyacano, Bachelor of General Studies; Tanagla Sherelle Martin Morse, Associate in Nursing; Erin Elizabeth Murphy, Associate of Arts in Early Childhood Education; Sara R. O''Brien, Bachelor of Liberal Studies (business); Nichelle Ourso, Bachelor of Liberal Studies (psychology); Trenton Walker Owen, Associate of Science in Radiologic Technology; Tommie R. Parker, Bachelor of Liberal Studies (business); Ryan Allen Peters, Bachelor of Liberal Studies (business); Karen Jean Belgard Rogers, Bachelor of Liberal Studies (psychology); Rhonda King Saizan, Associate in Nursing; Basemah Gheith Sihan, Bachelor of Science in Biology; Quanasha L. Small, Associate in Nursing; Jessica Denise Vicknair, Bachelor of General Studies.

Ball: Kimberly Humbles Adam, Associate in Nursing; Ambre Dawn Murdock, Associate in Criminal Justice.

Bentley: Mikelle Lynn Davis, Bachelor of Science in Elementary Education.

Boyce: Laura Faye Brown, Associate of Science; Charles L. Fowler III, Associate in Nursing; Brenda Bordes Garon, Certificate in Pharmacy Technology; April Lee Schoolcraft, Associate of Science; Ramona Terece Smith, Bachelor of Liberal Studies (psychology); MaJesta Nicole Smith, Certificate in Pharmacy Technology.

Bunkie: Susan D. Bordelon, Associate in Paralegal Studies; Kory Joseph Redmon, Associate in Nursing; Billie Jo Redmon, Certificate in Pharmacy Technology; Jeremy Joseph Smith, Associate of Science in Radiologic Technology.

Center Point: Michelle M. Toms, Bachelor of Liberal Studies (business).

Chataignier: Stacy Celestine, Associate in Nursing.

Cheneyville: Sheila Marie Hudson, Associate in Arts.

Colfax: Kimberly Dawn LaCour-Jones, Associate in Nursing; Joyce A. Thompson, Bachelor of Liberal Studies (business).

Cottonport: Cory Descant, Certificate in Pharmacy Technology; Kristen Marie Devillier, Associate in Nursing; Amanda Lacombe Hemphill, Bachelor of Science in Elementary Education.

DeRidder: Cindy Lou DeLeon, Associate in Nursing; Debra A. Fontenot, Associate in Nursing.

Deville: Stephanie Aaron Girlinghouse, Associate of Science; Michelle LeAnn Jenkins, Certificate in Pharmacy Technology; Amber LeJeune, Associate in Nursing; Rebecca Ann Littleton, Bachelor of Science in Elementary Education; Paula D. Sayer, Associate in Nursing; Quintin Craig Smith, Associate in Nursing.

Dry Prong: Elizabeth Logan, Associate in Nursing; Sherry D. Rivers, Bachelor of Liberal Studies (psychology).

Effie: Melissa Allison Turnage, Associate of Science.

Elmer: Robyn Marie Shaw, Associate in Nursing.

Flatwoods: Jessica Bates, Certificate in Pharmacy Technology.

Forest Hill: Suzy Michelle Babb, Bachelor of Science in Elementary Education; Alesia Fuqua Boone, Associate of Science in Clinical Laboratory Science; Mary Amanda Guillory, Associate in Arts; Joni Langston McCann, Bachelor of Science in Elementary Education.

Glenmora: Wendy Perkins Campbell, Bachelor of General Studies; Lenora Patricia Kaye Gilchrist, Certificate in Pharmacy Technology; Stephanie K. Johnson, Associate in Nursing.

Hessmer: Brandi Nicole Bordelon, Bachelor of Science in Elementary Education; Alicia Nicole Manuel, Certificate in Pharmacy Technology; Crystal Lynne Michel, Certificate in Pharmacy Technology; Rachel Dunbar Milligan, Associate in Nursing; Kimberly Elizabeth O''Nishea, Associate in Arts.

Hornbeck: Shawn Matthew Gentry, Associate of Science in Radiologic Technology.

Jena: Brandy Jo Brian, Associate in Nursing; Mia Mayo Brooks, Associate in Paralegal Studies; Linda Cook, Certificate in Pharmacy Technology; Vonde McClure, Associate in Nursing; Michelle Clark Paul, Certificate in Pharmacy Technology.

Jonesboro: Amy Elizabeth Brunson, Associate in Nursing.

Jonesville: Tiffany Kaye Ford, Certificate in Pharmacy Technology.

Lecompte: Candace L. Garza, Associate in Criminal Justice; Susan C. Richerson, Associate of Arts in Early Childhood Education.

Leesville: Michael Anthony Beaubouef, Associate in Nursing.

Libuse: Heather Loni Whitson, Associate of Science in Radiologic Technology.

Mamou: Landa Richard, Associate in Nursing.

Mansura: Jamie Ann Bernard, Associate in Nursing.

Marksville: Terri Andrea Boone, Bachelor of Liberal Studies (business); Sarah L. Bordelon, Associate of Science in Radiologic Technology; Katherine Anne Brouillette, Bachelor of Liberal Studies (psychology); Randall Brouillette, Associate of Science in Radiologic Technology; Claire Dupuy Builodeau, Associate in Nursing; Hanna Leigh Ferrington Crawford, Associate in Nursing; Tiffany Mae Dauzat, Associate of Science; Teena Reneé Gaspard, Associate in Criminal Justice; Brandi Gaspard, Bachelor of Science in Elementary Education; Reena Deneé Gaspard, Certificate in Pharmacy Technology; Margaret Elizabeth Rigby, Bachelor of Science in Elementary Education.

Mittie: Mary Frances Trammel, Associate of Science in Radiologic Technology.

Montgomery: Jessica Lynette Fowler, Associate in Nursing; Sherry Evette Randall, Associate in Criminal Justice.

Moreauville: Melanie L. Bordelon, Bachelor of Liberal Studies (business); Myra A. LaBorde, Associate in Paralegal Studies.

Oakdale: Courtney L. Reed, Associate in Nursing.

Olla: Amber Baker Callender, Associate of Science in Radiologic Technology; Cassie Ann Martin, Associate of Science in Radiologic Technology.

Pine Prairie: Sara Goree Chapman, Associate in Nursing.

Pineville: Isaly Monica Shanté Almanza, Associate in Nursing; Amy Barnidge, Associate in Nursing; Summer Suzanne Brown, Associate in Nursing; Lisa Lorraine Bullock, Associate in Nursing; Stephanie Marie Colson, Associate of Science in Radiologic Technology; Tracy Marie Daigre, Bachelor of Liberal Studies (business); Melissa Bordelon Dancer, Associate in Nursing; Marcella Davis, Associate of Science in Computer Information Technology; Monica C. Dupreast, Associate of Science in Computer Information Technology; Brandin Lynn Frost, Associate in Nursing; James Alan Glaze, Bachelor of General Studies; Brittainy Nicole Gray, Bachelor of Science in Biology; Lori O. Lorenz, Associate of Science; William L. Martin, Bachelor of Liberal Studies (business); Hayley Lynn Melancon, Associate of Science; Traci Carner O''Brien, Bachelor of Liberal Studies (business); G. Chris Prestridge, Associate in Nursing; Brandi M. Stalnaker, Associate of Science; Joseph M. Stokes, Associate in Nursing; Thomas E. Young, Bachelor of Liberal Studies (business).

Pollock: Jessica Kristine Amsden, Associate in Nursing; Carolyn DeVille, Bachelor of Science in Elementary Education; Mary Delcomyn Futrell, Associate in Nursing.

Ridgecrest: Angelika Alford, Associate in Nursing.

Simmesport: Finecia Renee Draper, Associate in Arts; Traci Catherine Firmin, Associate of Science in Computer Information Technology; Glynn J. Firmin Jr., Associate of Science in Radiologic Technology; Janet Newsom, Certificate in Pharmacy Technology.

Tioga: Shari Layne Moore, Bachelor of Liberal Studies (business).

Trout: Kristy Leann Chapman, Associate of Science in Radiologic Technology.

Turkey Creek: Heather D. Miley Cloud, Bachelor of Science in Elementary Education.

Vidalia: James Alaric Snow, Associate of Science in Radiologic Technology.

Ville Platte: Natalie Kaye Brignac, Associate in Nursing; Neil Patrick Fontenot, Associate of Science; Ian Michael Fontenot, Bachelor of Science in Biology; Mandy Douget Fontenot, Bachelor of Science in Elementary Education; Tiffany Danielle Fuller, Bachelor of General Studies; Brandy L. Lee, Associate in Arts; Holly Ann Soileau, Associate in Nursing; Jeffrey Wade Veillon, Associate in Nursing; Jeanella Ann Rubin Williams, Associate in Nursing.

Washington: Mark Meyers, Bachelor of Liberal Studies (psychology).

Woodworth: Rebecca Mayeaux Dear, Associate in Nursing; Ashley Kitchen, Bachelor of Liberal Studies (business).