Layout Grid (for development purposes)

LSUA HEADLINES

Paul, Screpetis Top LSUA Graduates

Released: 05/16/2008

Lynette M. Paul, a bachelor of liberal studies student from Pollock, and Meredith Screpetis, an associate of arts student from Pineville, received the University Medal for highest academic achievement at LSU at Alexandria’s spring commencement Thursday at the Alexandria Riverfront Center. The awards are presented to the baccalaureate and associate degree students with the highest grade point average.

Paul, an English major who maintained a perfect 4.0 GPA, and Abeer Salman Salam, a mathematics major from Alexandria, graduated suma cum laude. Magna cum laude graduates were Levelle D. Harris of Alexandria, and Jessica Lynn Paul and Sara James of Pineville.

Cum laude graduates were Jason Wheeler, Brianne Bennet Strother and Frances Jeanette Cole of Pineville, Trayce Lynn Snow of Alexandria, Cherie Patrice Fretwell of Ville Platte, Malacha Neal of Jena, Sabrina Nichole Street of Montgomery, and Jessica N. McCormick of Elmer.

Dr. William B. Richardson, chancellor of the LSU Agricultural Center, was commencement speaker. The list of the 155 LSUA graduates follows.

Bachelor of Liberal Studies: Victoria Cienfuegos, Jessica Reed Dubea, Maunsel Hudson K. Funk, Courtney Maries Grigsby, Abeer S. Salam, Trayce Lynn Snow, Louis Dempsey III, Kimberly Nicole Price, Anita Coward Rachal and William P. Vlk, Alexandria; Janae Noelle Borman, Jason Wheeler, Mable Catherine Williams, Denise Boatwright, Joshua Jake Riley and Phillip Le Tran, Pineville; Catherine Michelle Bradford, Ball; Sarina J. Burhans, Boyce; Danielle L. James, Deville; Michelle Denise Brouillette, Flatwoods; Deidre Deneen Ates Privett, Georgetown; LaTasha W. Steven, Hessmer; Matthew Gatte, Iota; Sheila Marie Hudson and Cynthia Van Hoof Dean, Lecompte; Benjamin J. Mahoney and Stephanie B. Laborde, Marksville; Sabrin Nichole Street and Angelica L. Totman, Montgomery; Leslie Ashy, Oakdale; Kristen LeAnne Ezell and Lynette M. Paul, Pollock; Philemon Chapman, Ville Platte; and Lacey De’Ann Smith Simmering and Meagan N. Tison, Woodworth.

Bachelor of General Studies: Jacques T. Metoyer and D’Wayne Nigel Price, Alexandria; Adam Eugene Lasyone, Ball; Brandi Riche Bubenzer, Cheneyville; LeAnn Jones Randall, Jena; L. Catherine Coco Delrie, Marksville; Hannah Alisha Carter, Montgomery; and Jennifer Marie Wheeler and Shante M. Williams, Pineville.

Bachelor of Science in Psychology: Wilfred Gallien Jr., Susan Hope Hathorn, Paula Renee Hugee and Connie Renee DeVillier Smith, Alexandria; Pamela Bartholomew Perkins, Ball; Jessica Nicole McCormick, Elmer; Frances Jeanette Cole, Pineville; Tammy DeWawn Kilpatrick, Pollock; Nickolas Ryan Fontenot and Cherie Patrice Fretwell, Ville Platte; and Stephen Anthony Bonnette, Woodworth.

Bachelor of Science in Biology: Levelle D. Harris and Lacie Stafford, Alexandria; James Wesley Langston, Mansura; and Sarah James and Jessica Paul, Pineville.

Bachelor of Science in Elementary Education: Lorie Ann Miller, Alexandria; Kristan Danielle Cripps, Deville; Nicole Lynn Weatherford, Hineston; Malacha M. Neal, Jena; Kimberly Michelle Doughty, Jonesville; Krystle Ducote Reynaud, Marksville; and Brianne Bennet Strother, Pineville.

Associate in Nursing: Jennifer Alford, Melissa Benoit, Wayne L. Carr, Elizabeth Ann Frazier, Angela Faith Hardin, Jason Hollis, and Lisa J. Pennington, Alexandria; Eam Ramsey Parker, Boyce; Brandy L. Wiley, Centerpoint; Regina Ann Smith, Columbia; Ernest Gerald Corner, Cottonport; Candice Nicole Adams, Downsville; Robin Leo Brady Jr., Forest Hill; Stephanie Emma Boone, Fort Polk; Lacey Michelle Russell, Georgetown; Tomas G. Greer, Jena; Mary Joyce Ricaud Hebert, Lafayette; Derrick F. Perdue, Lena; Cheyenne Nicole Rogers, Lettsworth; Lauren Webb Miller and Dream La’Ann Riviere; Marksville; Joni Hunt Dupont, Melville; Kelli Nicoe Weber, Moreauville; Robert Kurt Doyle and Rosetta Faye Newman Williams, Oakdale; and Kristy Tennille Romar, Opelousas.

Also, Kimberly Celeste Coodie, F. Kathleen Crawford, Ashley White Kelone, Brandi S. Nichols, Lisa K. Simpson, Rebecca Ann Smith, Amanda M. Trevino and Sarah Ruth Turner, Pineville; Maranda A. Granger, Chad Grantham and Melissa A. Nugent, Pollock; Kelly F. Ardoin and Joshua Paul Manuel, Reddell; Amie Leger Starks, Simmesport; Courtney N. Goudeau, Tioga; Kelli LeeAnn Elliott, Trout; and Angella Marie Fontenot Bordelon, Billi Joan Matte, Jacob Michael Ortego, Robert Luke Soileau, Jason W. Vidrine and Leah F. Young, Ville Platte.

Associate of Arts: Tara Ashley Allred and Alison Lionberger, Alexandria; Jacques Everette Miller Joneville; Sheri Brandy Coody, Yasmin Ahmad Ghannam, Lionetha Hudson and Meredith Screpetis, Pineville; and Karley Folse, Ruby.

Associate of Arts in Early Childhood Education: Courtney Nicole Davenport and Rita S. Lavalais, Alexandria; and Katherine Renee Ortego, Ville Platte.

Associate of Science: Equilla Ruth Cherry, Alexandria; Daniel Lynn McClure, Jena; and Jessica Renee Vickers, Tioga.

Associate of Science in Computer Information Technology: Shawn E. Mathews, Alexandria; Phillip Fanara, Bunkie; and Denise Boatwright and Michael Caussie Paul Gildwarg, Pineville.

Associate of Science in Radiologic Technology: Carlette Bradley Cleveland, Laura Beth Frease and Marion Carroll Medica, Alexandria; Sherri Renee Moreau, Ball; Laura Ann Adams, Boyce; Krystal G. Sandell, Elmer; Wendi Kaye Mount, Leesville; Dustin Patrick Dupree, Marksville; Bettie Irene Piazza Wagley, Pineville; Cassie Renee Martin, Turkey Creek; and Marissa N. Gonzalez, Ville Platte.

Associate in Criminal Justice: Cary D. Hemphill, Alexandria; Neal Paul Bordelon, Marksville; and Jessica Lauren Guillot and Huy Le, Pineville.

Certificate in Pharmacy Technology: Melanie Leonard Jenkins, Denise Nicole Morris, Ashley JoAnna Nix, Katherine Michelle Ross and Nicole LeAnn Smart, Alexandria; Lakeshia Nicole Buford, Joneville; Eden Elizabeth Ducote, Mansura; and Cristin Lynn Savage, Simmesport.